Westernové ježdění

Kurz proběhl dne: 4.11.2014

Westernové ježdění vzniklo z evropského válečného stylu, který na americký kontinent přivezli Španělé. Tento způsob jízdy se od anglického stylu velmi liší, protože se rozvinulo za jiným účelem. Westernové ježdění bylo a je využívané na práci s dobytkem, jako je lasování telat nebo oddělování a shánění dobytka. Jezdci nepoužívají lehký sed, jezdí v pracovním, otěže drží v jedné ruce, poněvadž druhou většinou potřebují k jiným činnostem jako je držení se hrušky při prudkých manévrech koně, nebo práce s lasem. I sedlo se naprosto liší od anglického, protože při prudkých otočkách by z anglického sedla jezdec vyletěl a vysoká přední rozsocha tomu brání. Hruška na přední rozsoše slouží k uvázání lasa, popř. k držení se. Westernová výstroj bývá zdobenější než anglická. Často mívá malé kovové odznaky, třásně, rytiny apod.

 

Vybavení:

Sedlo má vpředu hrušku, které se jezdec mohl v případě potřeby chytit při prudkých manévrech, které potřeboval při hnaní stáda a také tam mohl uvázat laso, kdykoli potřeboval. Třmeny jsou široké a dlouhé. Bočnice má sedlo placaté, posedlí je hluboké a zadní rozsocha vysoká. Uzdečka je jednoduchá bez nánosníku a většinou s pákovým udidlem. Oblíbená je uzdečka "na jedno ucho". Otěže dlouhé a úzké, konce visí na jedné straně kolmo ke koňskému tělu. Jezdci sedí hluboko v sedle s nohama nataženýma dopředu a špičky směřují od koně, pata hluboce prošlápnutá. Tento sed zaručoval, že jezdec nespadl při manévrech s dobytkem. Otěže se drží v jedné ruce, prověšené a vysoko nad kohoutkem.

 

Jezdecké oblečení:

K westernovému ježdění patří také správné oblečení, ke kterému nesmí chybět stetson (klobouk), celokožené chapsy s třásněmi a jiné doplňky. Může být i dlouhý plášť proti prachu, šátek a rukavice, které můžou být tmavší než košile. Dnešní show westernové oblečení se podstatně liší od praktického kovbojského oblečení v době jeho vzniku a je více méně jenom jeho symbolem.

Dnes se výrazně show oblečení liší hlavně bohatě zdobenými ornamenty a blýskavými aplikacemi. Na každou z disciplín je zvykem používat jiný typ show košil (halenek), např. na:

  • Pleasure - bývají halenky velmi zdobné a mohou mít např. aplikace z peří, třásní, korálků a všemožných ozdob.
  • Western Horsemanship - Halenky bývají spíše střídmě zdobené a jen v horní části těla.
  • Trail - Oblečení je velmi individuální, může být jak zdobené např. jako na Western Horsemanship, ale v poslední době se volí i varianta obyčejné košile. Třeba jen s barevnýma Chapsama.
  • Western Riding - Je zvykem mít spíše zdobnější show halenky např. jako na pleasure.

 

Disciplíny:

Westernové ježdění je divoké, plné prudkých pohybů a hrozeb pádů. Ať už vystřelení tryskem z místa, obraty kolem barelů (Barrel Race) nebo tyčí (Pole Bending), po prudké zastavení (Sliding Stop), otáčení kolem jedné zadní nohy (Spin), či přiběhnutí a otočení na fleku, následované odběhnutím pryč (Rollback), nebo shánění dobytka, kdy kůň musí ve vteřině zapíchnout do země přední nohy a udělat prudký úhybný manévr při disciplíně zvané Cutting. Tyto názvy se nepočešťují, zůstávají v původním anglickém tvaru. Proto se píšou písmena velká v názvech i o více slovech.

 

Westernový kůň:
Nejznámějším westernovým koněm je Quarter horse. Malý, dobře osvalený, s krátkou hlavou a zádí, která mu umožňuje kočičí obratnost. Tento kůň byl speciálně šlechtěn pro své honácké vlastnosti, proto se mu nemůže rovnat jiné plemeno, i když jezdit lze westernově na jakémkoli koni. Ovšem rodeové disciplíny, nebo třeba Cutting byste jiného koně učili poměrně těžko. Kůň dostal název díky tomu, že je velmi rychlý na krátké vzdálenosti. Nejčastěji se vyskytuje v ryzé barvě, dále jako hnědák, občas vraník a palomino. Dále je ještě hodně používané plemeno pro western Paint horse, ale Paint není nic jiného, než flekatý Quarter.

 

zdroj

zdroj

Westernové ježdění

1 | 2 | 3 >>