Tapír jihoamerický

Kurz proběhl dne: 11.2.2015

Úvodem:

Tapír jihoamerický (Tapirus terrestris) známý také pod názvem tapír americký, je velký lichokopytník z čeledi tapírovitých. V České republice tapíra jihoamerického chová Zoologická zahrada Praha, Zlín, Dvorec, Jihlava, Brno a Ústí nad Labem.

 

Třída: Savci

Řád: lichokopytníci

Výskyt: od Kolumbie a Venezuely po Argentinu

Hmotnost: 250 kg

Délka těla: 2 metry

Výška v kohoutku: cca. 100 cm

Věk: až 35 let

 

Charakteristika:

Tapír jihoamerický dorůstá 1,8 - 2,5 m s hmotností okolo 250 kg a výškou v kohoutku mezi 77 - 108 cm. Je porostlý krátkou, štětinatou obvykle tmavě hnědou srstí. Má mohutné tělo s poněkud krátkými končetinami, krátkým pohyblivým chobotem a nízkou, vzpřímenou hřívou, která se táhne od temena až po úroveň lopatek. Díky proudnicovitému tvaru těla mohou snadněji procházet hustým podrostem. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, mláďata jsou hnědá se světlým pruhováním a skvrněním. Mláďata tapírů vypadají jako mláďata divokých prasat.

 

Prostředí a stanoviště:

Obývá husté deštné pralesy, zvláště okolí řek a bažin. V podhůří And vystupuje až do 2000 m.n.m. V civilizovanějších oblastech vychází za potravou i na pole a plantáže s kulturními plodinami.

Obývá amazonský prales východně od And v rozmezí od Venezuely, Kolumbie a Guyanu na severu, po Brazílii, Argentinu na jihu a Bolívii, Peru a Ekvádor na západě. Od roku 2002 je v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN z důvodu lovu a ztráty přirozeného biotopu označen jako zranitelný (Vulnerable), i přesto je stále nejhojnější ze čtyř druhů tapírů.

 

Způsob života:

Tapíři jsou plachá, skrytě a s výjimkou samic s mláďaty samotářsky žijící zvířata. Přes den obvykle polehávají v houštinách a teprve se soumrakem ožívají. Většinou se zdržují v blízkosti vodních ploch, kde se v případě přímého ohrožení často ukrývá. I přes svůj mohutný vzhled umí dobře plavat, potápět se a i na skalnatých terénech vyvinout poměrně vysokou rychlost. Mezi jeho hlavní predátory patří krokodýli, jaguáři a pumy, které na tapíry často útočí i v noci. Je býložravý, požírá listy, pupeny, výhonky, plody a vodní rostliny.

Samci jsou vysoce agresivní a se samicí se sdružují jen na pár dnů v období páření. Samice rodí asi po 400 denní březosti jedno mládě vážící 4 - 7 kg. S matkou zůstává nejméně rok. Ve volné přírodě se tapír jihoamerický dožívá přibližně 25 - 30 let.

 

Zajímavosti:

- Vývojově patří tapíři k nejstarším savcům na zemi. Již v třetihorách byli velice početnou skupinou a za posledních 35 miliónů let se změnili jen nepatrně.

- Čeleď zahrnuje 4 druhy tapírů, v Jižní Americe 3 druhy a v Indii 1 druh (tapír indický).

- První kolonisté tapíry ochočovali a používali je k polním pracem či k zábavě.

- Název tapír znamená v řeči brazilských indiánů „tlustý“, což charakterizuje tuhou kůži tapíra.

- Miluje vodu, rád plave a potápí se.

- Je přirozenou kořistí jaguárů. Indiáni loví tapíra pro maso.

 

zdroj

zdroj

Tapír jihoamerický

1 | 2 | 3 >>